Ciekawe informacje z książki pod tytułem „Szafranowa szata”, której autorem jest T. Lobsang Rampa

Znalezione obrazy dla zapytania szafranowa szataW książce tej można znaleźć informację na takie tematy jak:

  • życie w tybecie z perspektywy mnicha;
  • co może przynosić cierpienie;
  • widzenie za pomocą kryształu;
  • tybetańskie zwyczaje;
  • odżywianie.

Gdy mówiliśmy o lamach wyższych rangą, to nazywaliśmy ich „Szafranowe Szaty”.

 

Niektórzy Tybetańczycy nie jedli niczego innego przez całe swoje życie poza Tsampą – prażony jęczmień, chińska herbata i masło.

Dobrze odżywia, nawet przy najcięższej pracy fizycznej, odżywia też mózg i osłabia popęd seksualny.

 

Dwa tysiące pięćset lat temu ludzie w Indiach byli rozczarowani swoją religią. Hinduscy kapłani byli degeneratami, myślącymi tylko o ziemskich przyjemnościach i własnych korzyściach. Lud, któremu powinni pomagać, zaczął się odwracać od starych wierzeń i zwracał się w kierunku czegokolwiek, co dawało choć cień nadziei. Prorocy i wieszcze wędrowali przez cały kraj, przepowiadając zgubę i męczarnie. Miłośnicy zwierząt doszli do wniosku, że są one lepsze od ludzi i zaczęli je czcić jak bogów.

 

Kiedy ktoś przestaje pożądać jakiejś rzeczy, wtedy przestaje odczuwać związane z tym cierpienie. Cierpienie mija wraz z całkowitym ustaniem pragnień. Osoba, która ma pragnienia, zwykle pożąda dóbr innego człowieka, staje się zawistna – zazdrości drugiemu jego własności. Cudza własność staje się obiektem jej żądzy. A kiedy nie można jej mieć, zaczyna czuć urazę i nienawiść do właściciela owych upragnionych dóbr. Powoduje to frustrację, gniew i ból. Jeśli pożądamy rzeczy, której nie możemy mieć, to jest to nieszczęście. Czyny zrodzone z pożądania, prowadzą do nieszczęścia. Szczęście osiągamy wtedy, gdy przestajemy pożądać, kiedy przyjmujemy życie takim, jakim ono jest, wraz z jego dobrem i złem.

Należy mieć właściwy pogląd na nieszczęście. Osoba, która czuje przygnębiona czy nieszczęśliwa musi zapytać samą siebie i zrozumieć w czym tkwi przyczyna nieszczęścia ? Jak mogę odnaleźć szczęście ?

Trzeba odrzucić wszelkie fałszywe wartości, wszystkie fałszywe słowa i widzieć jasno to, czym jesteśmy, a czym powinniśmy być, a także, czego pragniemy. Należy wyrzec się fałszywych wartości, które w oczywisty sposób prowadzą nas do nieszczęścia. Większość ludzi myśli wyłącznie o „ja„, „mnie” i „moje”. Większość ludzi jest zbyt skoncentrowana na sobie, nie troszczy się wcale o prawa innych. Jest rzeczą zasadniczą, żebyśmy patrzyli na siebie samych jako na obiekt podlegający badaniu. Powinniśmy patrzeć na siebie samych tak, jak patrzymy na obcego człowieka. Czy podoba ci się ten człowiek? Czy chciałbyś, żeby został twoim bliskim przyjacielem? Jak podobałoby ci się bycie z nim przez całe życie, jedzenie z nim, oddychanie i spanie z nim ?

 

Trzeba kontrolować to, co się mówi, a nie rzucać bezpodstawnych oszczerstw. Nie wolno obmawiać nawet, jeśli plotka oparta jest na faktach. Używanie właściwej mowy to przemawianie zawsze na korzyść innych. Należy też powstrzymać się od mówienia, gdy może to kogoś skrzywdzić, natomiast mówić, kiedy to przynosi korzyść i może pomóc.

 

Właściwe zachowanie oznacza, że się nie kłamie, nie pije się alkoholu, nie kradnie.

 

„Nienawiść nigdy nie ustanie dzięki nienawiści; nienawiść można pokonać jedynie miłością.” „Niech człowiek pokonuje gniew innego człowieka miłością, niech przezwycięża zło w innych swym dobrem”.

 

Jeżeli ktoś cię przeklina, musisz stłumić całą urazę i postanowić, że twój umysł nie zostanie wytrącony z równowagi i że nie wypowiesz gniewnych słów. Pozostaniesz uprzejmy, przyjacielski i bez złości.”

Naszym buddyjskim wyznaniem jest Droga Środka, kodeks życia – czynienie innym tak, jak chcielibyśmy, by oni nam czynili.

 

Dobry buddysta w czasach Gautamy musiał być człowiekiem, który wędrował samotnie lub żył w klasztorze.

 

Myśl jest ojcem czynu. Jeśli myślisz o czymś, to jest to pierwszy krok w kierunku uczynienia tego.

 

Uczucia przemijają, przychodzą i odchodzą jak wiatr, który zmienią się nieustannie. Emocje są niestałe i nie można na nich polegać. Trzeba ćwiczyć, aby niezależnie od przejściowych pragnień zachować właściwe myślenie.

 

Joga jest jedynie zestawem ćwiczeń pozwalającym umysłowi kontrolować ciało fizyczne. Zostały one zaprojektowane tak, by podporządkować ciało rozkazom umysłu. Jednak dzięki nim nie wzrasta się duchowo.

Dla ludzi Zachodu ćwiczyć jogę jest rzeczą wielce nierozsądną, ponieważ ich mięśnie i kości nie są wystarczająco giętkie;  jogę powinno się ćwiczyć tylko wówczas (oczywiście, gdy ktoś tego chce!), jeśli ktoś trenowany jest od najwcześniejszych lat dzieciństwa.

 

W całym Tybecie w klasztorach istniał ustalony obyczaj, że Lektor powinien czytać (ze Świętych Ksiąg) nam w trakcie jedzenia, by podczas spożywania pokarmu dla ciała, nasz duch miał również swój pokarm. Uważano, że myślenie o pożywieniu w trakcie jedzenia jest rzeczą niewłaściwą.

 

Rozmowa w trakcie jedzenia była wielkim przestępstwem, a gdy jakiegoś nieszczęśnika nadzorcy na niej przyłapali musiał leżeć wzdłuż progu tak, aby wychodzący musieli go przekroczyć, a to przynosiło wielki wstyd ofierze.

 

Nirwana faktycznie oznacza ustanie pragnienia, koniec uraz i pożądliwości koniec pożądliwości pomoże mężczyźnie czy kobiecie osiągnąć stan szczęścia.

 

Obecnie tylko jedna piąta ludności tego świata wyznaje buddyzm.

 

Leżałeś na podłodze. To był pierwszy raz, gdy świadomie podróżowałeś w astralu. Pomogliśmy ci, pomogliśmy uwolnić twoje ciało astralne z ciała fizycznego. Ponieważ robiliśmy to my, którzy mamy za sobą doświadczenia całego życia, nie poczułeś żadnego szarpnięcia ani żadnych zakłóceń. Jasne jest zatem, że nie miałeś pojęcia, że przebywasz poza ciałem.

 

Papier jest niezmiernie rzadki i drogi w Tybecie. Oczywiście, wykonuje się go wyłącznie ręcznie. Papier jest traktowany jak obiekt religijny o nieco mniejszym tylko znaczeniu niż inne obiekty, ponieważ prawie zawsze był używany do zapisywania świętej wiedzy.

 

Drukowaliśmy za pomocą ręcznie wycinanych drewnianych klocków, a litery na klockach oczywiście musiały być wycinane odwrotnie, żeby można było prawidłowo drukować.

 

Jego  Świątobliwość powiedział, że nie będziesz chodzić na normalne zajęcia. Zamiast tego masz przenieść się do pokoju obok i masz być nauczany przeze mnie i przez najlepszych lamów specjalistów. Twoim zadaniem jest zachowanie ogromnej części starożytnej wiedzy, a później będziesz musiał przelać większość tej wiedzy na papier, bo nasi najwięksi wizjonerzy przepowiadając przyszłość naszego kraju orzekli, że przeżyjemy inwazję i wiele z tego, co znajduje się w tym i innych klasztorach, zostanie splądrowane i zniszczone. Dzięki mądrości Jego Świątobliwości już teraz niektóre zapiski są przepisywane tak, że kopie pozostaną tutaj na zniszczenie, a oryginały zostaną wywiezione daleko, daleko stąd.

 

Wiele setek wieków temu ludzie byli telepatami i jasnowidzami ale przez używanie tych mocy dla złych celów: ludzkość jako rodzaj utraciła te umiejętności.

 

Każdy kryształ trzeba umyć, gdy zmieni właściciela. Ten kryształ trzymałem ja, potem Jego Świątobliwość i znów ja. Nie chcesz chyba kopać w mojej przeszłości albo przyszłości, a badanie przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości Jego świątobliwości jest, oczywiście zabronione. Idź zatem do drugiego pokoju i umyj ręce, a potem kryształ. Upewnij się, że polewasz go bieżącą wodą.

 

Swój kryształ będziesz trzymać w swoim pokoju i nikomu nie pozwolisz go dotykać, ponieważ to zmieniłoby jego wpływ.

 

Żeby poprawnie widzieć w krysztale, trzeba skupić się na jakimś punkcie nieskończoności, ponieważ jeśli ktoś skupia się bezpośrednio na krysztale, to automatycznie skupia się na jakiejkolwiek plamce, pyłku lub jakimś odbiciu, a to zwykle niszczy cały efekt.

 

Musisz nauczyć się różnych sposobów trzymania kryształu dla różnych celów. Jeśli ma to dotyczyć

spraw świata, stawiasz kryształ ma jakiejś podstawie. Jeśli chcesz odczytać z niego coś co dotyczy jednej osoby, bierzesz kryształ i dajesz go najpierw do potrzymania pytającemu, a potem bierzesz go od tej osoby, a jeśli jesteś właściwie wyćwiczony, widzisz to, co chcesz wiedzieć.

 

Rosjanie wysyłali do Lhasy wielu szpiegów przebranych za kupców, myśląc, że biedni tybetańscy ignoranci nigdy się w tym nie zorientują. Zapomnieli albo może nawet nigdy nie wiedzieli, że wielu lamów jest telepatami i jasnowidzami i dzięki temu znają ich myśli.

 

W Czakpori zdolnych chłopców uczono sztuki uzdrawiania. Uczono nas wszystkiego o ciele, o pracy różnych organów wewnętrznych. Uczono nas akupunktury, techniki wkłuwania w ciało cienkich igieł stymulujących różne ośrodki nerwowe; uczono nas o ziołach, jak je zbierać, gdy już potrafiliśmy je rozpoznawać, jak je Przygotowywać, składować i suszyć.

 

Stary lama powiedział:

Mamy tutaj olejek eukaliptusowy z olejkiem z drzewa kamforowego. Dodajemy do nich trochę bardzo drogiej, importowanej  oliwy z oliwek, a potem mnisi mieszają to wszystko tymi drewnianymi łopatami, dodając masło – ono stanowi delikatny nośnik dla maści. Gdy przychodzą ludzie z dolegliwościami w klatce piersiowej, to maścią tą nacieramy im klatkę piersiową i plecy, co przynosi wielką ulgę.

 

Kora śliskiego wiązu, dobrze robi ludziom z zaburzeniami gastrycznymi. Mieszamy ją, robimy z niej pastę, którą podajemy nieszczęsnemu cierpiętnikowi, a to przynosi mu ulgę w bólu.

 

Mistrzu – powiedział młody mnich z jakiegoś  mniejszego klasztoru – jeśli pijemy w trakcie jedzenia, to rozwadniamy nasze soki żołądkowe – tak mi powiedziano. Młody mnich zamilkł gwałtownie i zerknął wokół, jakby zmieszany swoją śmiałością.

Dobre pytanie! — powiedział lama .Nauczyciel. “ Wielu ludzi odnosi takie samo wrażenie, ale jest ono BŁĘDNE! Ciało ma zdolność wydzielania bardzo skoncentrowanych soków, trawiennych.

 

Gdy człowiek się martwi, soki trawienne w jego żołądku stają się coraz bardziej stężone, aż w końcu zaatakowana zostaje najsłabsza jego część i gdy kwasy, które normalnie trawią pożywienie, zaczynają erodować tę najsłabszą część i w końcu wytrawią dziurę, spazmy bólu powodują zbijanie się zawartości żołądka, które  prowadzą do jeszcze większego stężenia soków. W końcu kwasy wylewają się przez wytrawioną dziurę i przenikają! do warstw żołądka powodując to, co znamy jako Wrzody żołądka. Odpowiednia dostawa wody wielce ulżyłaby w tej sytuacji nawet mogłaby ZAPOBIEC wrzodom. Morał, gdy jesteś zmartwiony, pij wodę i w ten sposób zredukuj ryzyko choroby wrzodowej.

 

Najgorszą dolegliwością ludzkości jest ZATWARDZENIE! Zatwardzenie powoduje gorsze samopoczucie, niż jakakolwiek inna dolegliwość. Stanowi podłoże ; dla wielu dużo poważniejszych schorzeń. Powoduje ospałość, zły nastrój i ciężką chorobę. Zatwardzenie można WYLECZYĆ! Pijąc wystarczająco dużo wody.

 

Powinniśmy pozbywać się odpadków z naszego organizmu w sposób zamierzony przez naturę — odpowiedział nasz Nauczyciel. Jeśli jednak człowiek opiera się tej metodzie, wówczas substancje toksyczne przechodzą do krwi i zatykają żywotne naczynia krwionośne, a wtedy ciało próbuje pozbyć się odpadów przez pory skóry. I znów, ponieważ ta materia nie jest wystarczająco płynna, by przejść przez malutkie otworki, jakimi są pory, rezultatem jest zatykanie porów i „nieczysta skóra”. Pij dużo wody, wykonuj rozsądną ilość ćwiczeń, a nie będziemy musieli płacić tak wiele za syrop figowy i olej rycynowy.

 

Religia naprawdę jest niezbędną rzeczą; Jest absolutnie niezbędna. Sprawą wielkiej wagi jest istnienie religii, która potrafi narzucić dyscyplinę duchową swoim wyznawcom.

 

Rzeczą absolutnie zasadniczej wagi dla ludów świata jest posiadanie Religii, bo każdej osobie potrzebna jest dyscyplina zarówno duchowa jak i fizyczna. Gdyby istniała tylko dyscyplina fizyczna, to wtedy byłyby to rządy siły pod którymi wygrywa najsilniejszy. Jeśli jednak istnieje dyscyplina duchowa, to częściej mamy do czynienia z rządami miłości. Dziś świat bardzo potrzebuje powrotu do religii, nie jednej konkretnej religii, ale jakiejkolwiek religii, religii takiej, która odpowiada temperamentowi zainteresowanej osoby.

 

Modlitwa powinna dotyczyć dobra innych. W modlitwie powinieneś składać Bogu dzięki. Modlitwa powinna zawierać stwierdzenie, co chciałbyś zrobić dla innych, a nie dla siebie. Kiedy modlisz się, swoim myślom nadajesz moc, a jeśli jest to dla ciebie możliwe lub dogodne, powinieneś modlić się głośno bo to dodaje myślom jeszcze więcej siły. Powinieneś jednak upewnić się, że twoja modlitwa nie jest w sprzeczności z naturalnymi prawami.

 

Ludzkie ciało potrafiło kompensować zmiany temperatur w o wiele szerszym zakresie. Teraz jednak, dzięki noszeniu ubrań zdegenerowaliśmy się i zniszczyliśmy nasze mechanizmy regulujące temperaturę.

 

Ludzie nie nosili żadnych okryć i dlatego nie istniała zdrada, bo każdy mógł zobaczyć aurę innych.

Dopiero, odkąd ludzie zaczęli nosić ubrania, stracili umiejętność widzenia aury. Stracili zdolności jasnowidzenia i telepatii.

 

W  Tybecie pustelnicy są zamurowywani w celach głęboko w obrębie pustelni. Celę tę są całkowicie pozbawione światła, a po trzech do siedmiu lat, jeśli pustelnik chce wyjść, jeśli czuje, że narzucone sobie samemu wycofanie się z życia powinno się zakończyć to proces takiego wychodzenia zajmuje dość dużo czasu. Najpierw w dachu robi się niewielką dziurę, żeby mogła wpaść odrobina światła. Co kilka dni dziura jest powiększana tak, że po upływie około miesiąca człowiek wewnątrz jest w stanie znów widzieć, bo w trakcie uwiezienia jego źrenice rozszerzają się do maksimum i gdyby nagle wpuszczono światło, człowiek taki natychmiast oślepłby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s