Ciekawe informacje z książki pod tytułem „Naturalne sposoby leczenia nałogów”, której autorką jest Brigitte Mars

WP_20181226_002

W tej części można przeczytać na temat:

 • kawy,
 • neuroprzekaźników, które uczestniczą w procesie uzależnienia,
 • sposobów wspomagających porzucenie uzależnień,
 • przyczyn uzależnień,
 • cukru,
 • herbaty,
 • odżywiania,
 • ziół.

Czas skończyć z nałogiem

Nadużywanie kofeiny wiąże się z występowaniem stanów lekowych, depresji. bezsenności, włuknisto-torbielowatymi chorobami piersi, chorobami układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami prokreacji i — czego prawdopodobnie sami doświadczyliście — kawa silnie uzależnia.

Czekoladzie — chociaż spożywanie jej może zahamować ich wzrost, wywoływać zmęczenie, nadpobudliwość, otyłość, depresje, trądzik i choroby serca. Czekolada również działa jak środek uzależniający – poprzez neuroprzekaźniki poprawia samopoczucie, a gdy jej działanie ustępuję. chcemy jej więcej.

 

W poszukiwaniu czystości

W XIX wieku odkryto i wyizolowano następujące czynne składniki roślinne: morfinę – 1806, kodeinę – 1832, atropinę — 1833, kofeinę – 1841. kokainę – 1860, heroinę – 1883 i meskalinę w 1896 roku.

Opium, tradycyjnie wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek uspokajający i nasenny, ma umiarkowane działanie uzależniające. Jeśli zostanie oczyszczone do białego krystalicznego proszku, staje się heroiną, substancją o silnych właściwościach uzależniających i niebezpiecznym działaniu.

 

Dlaczego dochodzi do uzależnienia

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Akademię Nauk Stanów Zjednoczonych wykazano, że dzieci popadają W nałóg, gdy są maltretowane fizycznie, karane, upokarzane lub okłamywane, oraz gdy ich rodzice są uzależnieni od jakichś substancji.

W niższych klasach próbują tych substancji, by poczuć się starszymi, w klasach średnich, aby dostosować się do grupy, a w klasach najstarszych, by mieć dobre samopoczucie.

 

Czynniki biologiczne w uzależnieniu

Wiele substancji uzależniających, jak tytoń, alkohol, cukier zwiększa stężenie glukozy we krwi, co w dłuższym okresie może prowadzić do hipoglikemii.

 

Chemia uzależnień

Niektóre substancje uzależniające działają w ten sposób, że przenikają do mózgu i naśladują działanie neuroprzekaźników. Nasilają, lub hamują, wytwarzanie i przenoszenie neuroprzekaźników, wpływając w ten sposób na nastrój.

Gdy wzrasta stężenie endorfin, mamy chęć te jedzenie (które z kolei samo pobudza dalsze uwalnianie endorfin), kiedy zaś zwiększa się stężenie dopaminy, tracimy chęć na jedzenie.

Zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej uzależnienia sprawiają, że dochodzi do zastoju chi (siły życiowej) w wątrobie. Wątroba oczyszcza ciało z negatywnych uczuć, zaś zastój chi w wątrobie wyzwala uczucie złości. Uzależnienia powodują również stres w obrębie nerek i nadnerczy, który prowadzi do ochłodzenia wnętrza ciała i częstego oddawania moczu. Tradycyjna medycyna chińska utrzymuje, że gdy słabną nerki, słabnie również mózg.

 

Poznaj Neuroprzekaźniki

Neuroprzekaźniki, które najczęściej biorą udział w uzależnieniu, to: dopamina, endorfiny, enkafeliny, adrenalina i noradrenalina, GABA (kwas gama-aminomasłowy) i serotonina.

 • Dopamina poprzez układ współczulny stymuluje uczucie przyjemności. Zmniejsza depresję i sprawia, że czujesz się szczęśliwy i pełen energii. Środki pobudzające, takie jak amfetamina i kofeina, naśladują działanie dopaminy.
 • Endorfiny i enkefaliny uwalniane są w wyniku stymulacji układu przywspółczulnego. Endorfiny łagodzą lęk, poprawiają nastrój, uspokajają stargane nerwy. Kiedy stężenie endorfin jest niskie, czujesz, że jesteś na krawędzi. Środki uspokajające naśladują działanie endorfin i działają przeciwlękowo.
 • Adrenalina i noradrenalina są naturalnymi środkami przeciwdepresyjnymi. Uwalniane są pod wpływem kofeiny, alkoholu, cukru i tytoniu.
 • Serotonina wywołuje uczucie spokoju, powoduje lepszy sen, zwiększa odporność na ból i zmniejsza chęć spożywania węglowodanów (cukrów). Jest również naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym. Niskie stężenia serotoniny mogą powodować agresję, depresję, łaknienie jedzenia, bezsenność, niski próg odczuwania bólu oraz zaburzenia regulacji ciepłoty ciała. Stężenia serotoniny szczególnie zaburzają cukier i tytoń.
 • GABA (kwas gama-aminomasłowy) — ten neuroprzekaźnik ma właściwości uspokajające, zmniejsza dopływ bodźców pobudzających do mózgu. GABA rozluźnia mięśnie i pomaga złagodzić lęk. Hamuje chęć zażywania kokainy i spożywania alkoholu. Kofeina. nikotyna, alkohol oraz inne leki powodują zmniejszeń» stężenia GABA.

 

Zasady terapii naturalnej

Aby bezpiecznie przeprowadzić siebie przez okres odstawiania, osoba uzależniona musi odżywić organizm, uciszyć lęki, uspokoić umysł i nerwy, potwierdzić swą decyzje, wzmocnić ducha i stale przypominać sobie, jak bardzo pragnie wieść wolne od nałogów życie.

 

Grupa wsparcia

Grupa wsparcia pomaga wypowiedzieć się w okresie największego psychicznego załamania spowodowanego uzależnieniem. Zapewnia pomoc ze strony innej osoby, z którą możesz o tym porozmawiać.

 

Siła modlitwy

Możesz spróbować medytacji. Po prostu usiądź i pozbądź się wszystkich myśli. Poczuj, jak ogarnia cię ciepło i jak docierają do ciebie ożywcze bodźce z Wszechświata.

U alkoholików, którzy praktykują transcendentalną medytację, obserwuje się stałe zmniejszanie ilości spożywanego alkohole, a po dwóch latach 90% z nich nie spożywa alkoholu.

 

Pozytywne nastawienie

Kiedy przekonasz swój umysł, że jesteś osobą, dla której uzależnienie nie jest atrakcyjne, stanie się to prawdą.

 

Wizualizacja

Dla przykładu – wyobraź sobie, te trzymasz balon na sznurku, a na dole balonu jest kosz. Do kosza włóż wszystkie złe rzeczy ze swego życia – uzależnienie, brak miłości, odrzucenie, winy itd. Podnieś rękę i pozwól odlecieć balonowi. Wyobraź sobie siebie w tych sytuacjach, w których najczęściej sięgasz po substancję, od której jesteś uzależniony; zrób to z humorem i wdziękiem, tak, by twoje uzależnienie nie stanowiło dla ciebie ciężaru.

W organizmie ludzkim mieści się siedem czakr, czyli siedem centrów energetycznych, które odpowiadają stanom świadomości zdrowia fizycznego. Zablokowanie czakry prowadzi do zaburzeń funkcjonowania określonego obszaru.

Jeśli podczas wizualizacji do czakry wyśle się odpowiedni leczący kolor, włączy się ją. zlikwiduje blokadę i uaktywni jej energię.

Oto pytania, na które warto znaleźć odpowiedź:

 • W jaki sposób uzależnienie mi służy ?
 • Co sprawia, że nie mogę zerwać z uzależnieniem ?
 • W czym przeszkadza mi uzależnienie? W zdobyciu pracy? W związkach, kontaktach towarzyskich lub płciowych?
 • Co wydarzyło się w moim tyciu, rok lub dwa lata wcześniej, przed wystąpieniem uzależnienia?
 • Jak ma wyglądać moje życic za rok, za pięć, za dziesięć lat? Co powinienem zrobić, aby dożyć tego czasu?
 • Czego nauczyło mnie to doświadczenie?
 • Jeśli nadal będę uzależniony, jakie są trzy najgorsze możliwe konsekwencje?
 • Co zyskam, gdy rzucę uzależnienie?
 • Dlaczego nie mogę uwolnić się od uzależnienia?
 • Jak będzie wyglądać moje życie bez papierosów, alkoholu, cukru itp. ?

 

Zajęcia plastyczne

Naucz się malować, rysować, robić na drutach, szydełkować, rzeźbić, budować, spawać, tworzyć biżuterię, makramy czy uprawiać ogród. Graj na instrumencie, pisz piosenki. Nigdy nie jest za późno, by wziąć lekcje lub ponownie zainteresować się hobby, którym zajmowałeś się będąc dzieckiem.

 

Pokonywanie uzależnienia poprzez naukę oddychania

Głębokie oddychanie powoduje przepływ powietrza głęboko do brzucha – co z jednej strony uspokaja, z drugiej zaś dostarcza energii.

 

Zwalczać nałóg niewielkim nakładem

Wysiłek fizyczny pobudza krążenie, likwiduje zastój w organizmie, poprawia trawienie i polepsza nastrój oraz zmniejsza lęk. Zwiększają one stężenie endorfin i enkefalin w mózgu, które działają przeciwbólowo i poprawiają nastrój.

 

Joga

W badaniu przeprowadzonym przez Yoga Biomedical Trust w Londynie wśród 219 palaczy, którzy zaczęli ćwiczyć jogę 74% stwierdziło, że joga pomogła im w wychodzeniu z uzależnienia.

 

Odżywianie

Poza tym, że sam cukier uzależnia, uzależnienie od cukru może być przyczyną powstania innych uzależnień.

Węglowodany rafinowane stanowią postać cukrów prostych, które powinieneś wyeliminować z diety. Należą do nich chleb, ciastka, naleśniki, gofry, makaron – wszystko, do produkcji czego użyto białej mąki.

Aby ograniczyć do minimum chęć zażywania środka uzależniającego, to kilka godzin zjadaj małe ilości białka.

Migdały, nasiona sezamowe, nasiona słonecznika, pestki dyni są doskonałymi źródłami białka. Zawierają one również niezbędne kwasy tłuszczowe, które łagodzą objawy towarzyszące okresowi odstawiania.

Bób i fasola strączkowa (Jaś) pobudzają wytwarzanie dopaminy, która zmniejsza depresje i poprawia samopoczucie.

Wiele rodzajów pokarmów wspomaga procesy oczyszczania wątroby. Należą do nich jabłka, karczochy, buraki, korzeń łopianu większego, marchew, seler, rzodkiew, zielone warzywa (mniszek pospolity, kapusta włoska i ogrodowa, rukiew wodna) oraz słodkie ziemniaki (bataty).

Najlepiej zrobisz, gdy będziesz pić dużo czystej wody. W celu oczyszczania organizmu można również przygotować sok z marchwi, buraków, selera lub zielonych warzyw, jak szpinak, rukiew wodna czy perz.

Odpowiednia ilość tłuszczu w diecie pomaga odżywić i nawilżyć osłabiony układ nerwowy. Wspomaga on również wytwarzanie serotoniny, która działa uspokajająco i poprawia samopoczucie.

Jako przypraw – dla smaku oraz aby poprawić krążenie i trawienie — używaj małych ilości ziół rozgrzewających: kardamonu właściwego, cynamonu, goździkowca korzennego, kminku, imbiru, nasienia gorczycy i pieprzu.

 • Gruszki, blisko spokrewnione z jabłkami, w tradycyjnej medycynie chińskiej używane są w leczeniu alkoholizmu.
 • Jabłka nawilżają płuca i łagodzą objawy zatrucia. Zawierają dużo pektyn, które wiążą się z zawartymi w dymie tytoniowym substancjami trującymi i usuwają je z organizmu.
 • Jagody pomagają oczyścić krew i wątrobę.

Kalarepa i kiełki Mung bean (Vigna radiata) są środkami wspomagającymi odtruwanie alkoholików.

 

Terapia uzupełniająca w uzależnieniach

Witaminy i minerały mogą bardzo pomóc osobie, która usiłuje zarwać z nałogiem.

 

Aminokwasy

Aminokwasy są kolejną ważną grupą substancji uzupełniających, które mogą pomóc pokonać uzależnienie.

 

Inne środki uzupełniające

Z powodu nadużywania substancji uzależniających skład prawidłowej flory jelitowej zwykle ulega znacznym zmianom. Może to prowadzić do wystąpienia zaburzeń wchłaniania i częstszych alergii.

 

Homeopatia w uzależnieniach

W przypadku nałogów, homeopatia oferuje pomoc leczeniu zarówno uzależnienia fizycznego, jak i psychicznego.

 

Masaże i terapia manualna

Masaże i terapie manualne mają silne działanie na osoby walczące z uzależnieniami. Aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne, zalecam wszystkim masaż całego ciała.

 

Akupunktura i akupresura

Akupunktura stymuluje odtruwanie, podnosi i powiększa zdolność do relaksacji oraz nasila wytwarzanie endorfin, przez co stanowi doskonałe narzędzie w przezwyciężaniu uzależnienia.

Aby zahamować pociąg do zażywania substancji uzależniającej, uciskaj czubkiem palca następujące punkty akupresurowe:

 

Aromaterapia w uzależnieniach

Leczenie zapachami może bardzo pomóc w okresie rzucania uzależnienia. Jamy nosowe położone są blisko mózgu, a dzięki połączeniom nawowym wiele zapachów dociera do niego, poprawiając nastrój, sprawiając przyjemność, doprowadzając do korzystnego stanu świadomości. W aromaterapii stosuje się olejki aromatyczne, lotne, silnie działające wyciągi roślinne. Poza przyjemnym zapachem olejki mają wiele właściwości leczniczych.

 

Wyciągi kwiatowe w uzależnieniach

Wyciągi kwiatowe pomagają ujrzeć światło dzienne długo skrywanym emocjom po to, by pomóc rozwiązać towarzyszące im problemy. Rozwiązanie ich prowadzi do likwidacji przyczyn, które doprowadziły do powstania uzależnienia.

 

Fototerapia

Naturalne światło jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia; niedostateczna ilość światła może doprowadzić do znacznego pogorszenia się zdrowia i sprawić, że staniesz się bardziej podatny na rozwój uzależnień. Należy się zastanowić nad przykładem opublikowanym w Science. Grupa szczurów, na której badano spożycie alkoholu, od poniedziałku do piątku wolała czystą wodę, a podczas soboty i niedzieli alkohol. Odkryto, że podczas sobót i niedziel światło było automatycznie wyłączane, a szczury pozostawały w ciemności. Po ciemku upijały się, nie piły jednak alkoholu, gdy światło się paliło.

Zespół australijskich psychiatrów i neurologów poddał badaniu 20 alkoholików z ciężkimi objawami towarzyszącymi odstawianiu. Po dwudniowej ekspozycji na działanie jasnego światła u badanych pacjentów zauważono zdecydowaną poprawę, większą zdolność do koncentracji, lepszą pamięć i osłabienie stanów lękowych.

 

Leczenie kolorami

Badania wykazały, że uzależnienia mogą się albo nasilać, albo zmniejszać, w zależności od koloru, na działanie którego wystawieni są pacjenci. Kolory niebieski i zielony są najlepszymi barwami dla tych, którzy walczą z nałogiem. Niebieski ułatwia relaks i zmniejsza stan zapalny. Zielony uspokaja i równoważy. Otaczaj się tymi kolorami. Noś ubrania w odcieniach koloru niebieskiego i zielonego. Wizualizacja oddychania w niebieskim i zielonym świetle ma silne działanie lecznicze.

 

Terapia kamieniami szlachetnymi i kryształami

Kryształy i kamienie szlachetne przechowują światło i energię. Zwyczajne trzymanie w każdej ręce kryształów i kamieni szlachetnych podczas medytacji sprawia, że masz lepszy kontakt z ziemią, podnosi cię na duchu ma działanie uzdrawiające.

Jedną z prostych postaci medytacji jest siedzenie z jednoczesnym trzymaniem kryształów i powtarzanie, w myślach albo głośno, jaka jest twoja intencja, Skoncentruj się na twoim celu.

 

Zmiana wzajemnych stosunków

Uzależnienia często rozwijają się w wyniku pustki emocjonalnej i zaburzeń w relacjach z twoją rodziną i przyjaciółmi. Aby pozbyć się uzależnienia, należy koniecznie wytworzyć dobre więzi z samym sobą oraz z innymi osobami.

Musisz przyjrzeć się sobie, twym stosunkom z rodziną i przyjaciółmi. Przywiązuj do nich najwyższą wagę, gdyż stanowią one bezcenną podporę. Popraw je, jeśli je zaniedbałeś.

Spróbuj przez jeden dzień nie sięgać po używki. Powiedz sobie, że przez ten jeden dzień nie będziesz ulegać zachciankom. Jutro powiedz sobie to samo. Trzeciego dnia znajdziesz się już na długiej drodze do wolności i szczęścia.

 

Rafinowane uzależnienie

Jedzenie cukru uwalnia w mózgu serotoninę, która podnosi nastrój i przynosi ulgę w depresji. Pociąg do cukru często powodowany jest nierozważną próbą organizmu zwiększenia stężenia serotoniny i poprawy nastroju. Chęć spożywania cukru może być również wywołana niskim stężeniem endorfin, hipoglikemią, chwiejnością układu wydzielania wewnętrznego, kandydozą (grzybicą wywołaną Candida albicansi niedoborami żywieniowymi.

 

Obszar działania cukru

Powszechnie wiadomo, że cukier jest przyczyną próchnicy zębów. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej powodują przemianę cukru w kwasy, które niszczą szkliwo na zębach. Cukier sprzyja również odkładaniu się płytki nazębnej.

Cukrowi udowodniono dużo więcej działań prowadzących u człowieka do choroby. Cukier wywołuje zarówno hipoglikemię, jak i cukrzycę. Wiąże się go z występowaniem takich zaburzeń psychicznych jak depresja, pobudzenie ruchowe, natręctwa myślowe czy fobie. Osłabia on układ immunologiczny, sprzyja rozwojowi infekcji i zmniejsza wytwarzanie przeciwciał. Cukier przeciąża śledzionę, trzustkę i jelito cienkie. Nadmierne spożywanie cukru wiąże się z występowaniem alergii, niedokrwistości, zapalenia stawów, nowotworów, choroby Crohna, dny moczanowej, bólów głowy, opryszczki, chorób serca, jak również z nadmiernym pobudzeniem, impotencją, otyłością, osteoporozą, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i zakażeniami grzybiczymi.

Nadmierne spożycie cukrów prostych sprawia, że organizm wyczerpuje zapasy wapnia, potasu, tiaminy i chromu. Wszystkie cukry, nawet te występujące naturalnie, współzawodniczą z witaminą C o transport do wnętrza leukocytów.

 

Cukry proste i cukry złożone

Monosacharydy (tzw. jednocukry) lub cukry proste szybko ulegają strawieniu i prawie natychmiast przedostają się do krwi. Dwusacharydy (dwucukry) mają nieco bardziej złożoną budowę i najpierw puszą być strawione przez enzymy. Polisacharydy (wielocukry) mają jeszcze bardziej złożoną budowę, występują w przyrodzie w ziarnach zbóż i w skrobi. Im cukier ma bardziej złożoną budowę, tym wolniej jest trawiony i w mniejszym stopniu wpływa na stężenie cukru we krwi.

Spożywanie cukrów prostych prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi. W odpowiedzi na wysokie stężenie glukozy trzustka uwalnia insulinę, która stabilizuje stężenie cukru we krwi. Z czasem, jeśli spożycie cukrów prostych jest nadmierne, trzustka staje się nadwrażliwa na jego działanie i zwiększa wydzielanie insuliny, co z kolei prowadzi do stałego niedocukrzenia. Jeśli stan ten utrzymuje się zbyt długo, trzustka nadmiernie pracuje i przestaje być wystarczającym źródłem insuliny. W organizmie dochodzi do podwyższenia stężenie cukru we krwi i może rozwinąć się cukrzyca typu 2.

Komary chętniej atakują osoby, które spożywają dużo cukru.

 

Biały cukier zawiera 99,5% sacharozy. Wytwarza się go z buraków lub trzciny cukrowej, które uprawia się często na ziemiach sztucznie nawożonych i spryskiwanych pestycydami.

Cukier brązowy jest cukrem białym z niewielką domieszką melasy. Zawiera około 93,8% sacharozy i bardzo mało wapnia, żelaza i potasu.

Cukier surowy (cukier żółty) jest to zwykły cukier biały tuż przed usunięciem z niego w procesie technologicznym melasy. Zawiera około 96% sacharozy i śladowe ilości substancji mineralnych.

Nieoczyszczony cukier trzcinowy nie wywołuje próchnicy zębów. Na Uniwersytecie Witwatersrand w Afryce Południowej badacze umieścili 33 wyrwane zęby w wodzie osłodzonej cukrem rafinowanym. Po ośmiu tygodniach w 15 zębach doszło do rozwoju próchnicy. Gdy to samo doświadczenie przeprowadzono z użyciem soku trzcinowego, próchnicę stwierdzono tylko w trzech zębach.

Cukier trzcinowy jest nieoczyszczonym cukrem, z którego usunięto wodę. Poddawany jest on obróbce mechanicznej, a nie chemicznej. I Zawiera około 85% sacharozy i ma lepszy smak niż cukier biały.

Zawiera wszystkie występujące w trzcinie cukrowej składniki mineralne, jak również w śladowych ilościach chrom, witaminy z grupy B i aminokwasy, które pomagają przezwyciężyć pociąg do spożywania I cukru.

Podczas zbiorów trzcina cukrowa zawiera około 10% do 14% sacharozy. Po rafinowaniu stężenie jej wzrasta do 99,5%.

 

Terapia behawioralna

Zacznij zapisywać wszystkie spożywane i wypijane pokarmy. Uświadomisz sobie, jak dużo spożywasz cukru w postaci cukru białego i węglowodanów prostych. Ograniczaj spożywanie cukru powoli, tak, by nie narazić organizmu. Jedz mniej makaronów i chleba z białej mąki.

 

Terapia ziołami

Gymnema – łączy się ona z receptorami na kubkach smakowych, na których odbywa się rozpoznawanie smaku cukru. Zmniejsza pociąg do słodkich pokarmów.

 

Terapia ziołami przypadku łaknienia cukru

Jeśli łakniesz cukru, spróbuj wypić herbatę zaparzoną na anyżku, koprze włoskim lub korzeniu lukrecji gładkiej. Zioła te mają właściwości odżywcze i zawierają naturalne cukry.

 

Odstawianie kofeiny

Picie na czczo środka pobudzającego jako pierwsza czynność rano jest po prostu grubiaństwem w stosunku do twojego organizmu i nie jest zdrowe.

Nadmiar kofeiny może powodować częstoskurcz serca, zaburzenia rytmu, I odwodnienie, nudności, wymioty, lęk, drżenie mięśni, depresję i zaburzenia snu. Nadużywanie kofeiny wpływa na powstawanie zmian włóknisto-torbielowatych w piersiach, chorób układu sercowo-naczyniowego, powstawanie wrodzonych wad rozwojowych i bezpłodność.

 

Wschodni punkt widzenia na kawę

Kofeina przemienia jing w chi, czyli w siły życiowe, które energizują i aktywują organizm. Nadużywanie może spowodować wyczerpanie naturalnych zapasów jing, chociaż chwilowo poczujesz  się pełen energii, lecz w dłuższym okresie może ci jej zabraknąć.

Pomimo, że z początku rozgrzewa to po dłuższym okresie stosowania ochładza organizm.

Kawa jest antyoksydantem, środkiem przeciwwymiotnym, przeciwnarkotycznym, hamuje łaknienie, rozszerza oskrzela, pobudza serce i mózg, działa napotnie, moczopędnie, rozwalniająco, pobudza oddychanie i rozluźnia mięśnie gładkie. Przez lata stosowano ją jako środek wspomagający w przypadku zalegania wydzieliny w oskrzelach i w zaparciach (jeśli była stosowana okazjonalnie), przeziębieniu, rozedmie płuc, zmęczeniu, bulach głowy, letargu, zatruciu narkotykami, porażeniach, ukąszeniach przez żmije i otyłości.

Kofeina hamuje działanie adenozyny, przekaźnika chemicznego w układzie nerwowym, który sprawia, że czujemy się zmęczeni. Hamując jej działanie, sprzeciwiamy się naturalnemu rytmowi organizmu ignorujemy: impulsy nakazujące nam odpoczynek. Systematyczni spożywanie kawy może przyczynić się do wystąpienia chwiejności emocjonalnej, wywoływać lęk, panikę, stres, nerwowość, brak koncentracji i bezsenność;

Kawa podnosi stężenie cukru we krwi i pobudza wytwarzanie adrenaliny, wywołując odruch obrony lub ucieczki. końcu kawa może zmniejszyć naturalną zdolność nadnerczy do zwiększonego wytwarzania adrenaliny w sytuacjach tego wymagających.

Kawa przyśpiesza czynność serca i podwyższa ciśnienie krwi. Może wywołać zaburzenia rytmu serca. Może powodować niestrawność, biegunkę, owrzodzenia i zespół jelita wrażliwego. Ma ona właściwości rozwalniające i może spowodować uzależnienie poprzez wpływ na wypróżnianie. Kawa działa podrażniająco na gruczoł krokowy i pęcherz moczowy. Zmniejsza wchłanianie przez organizm substancji odżywczych. Hamuje przyswajanie żelaza i cynku, a dzięki działaniu moczopędnemu powoduje utratę przez organizm cennych rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, wapnia i potasu.

Kawa może szczególnie niekorzystnie wpływać na cykl rozrodczy kobiety. Kobiety, u których łatwo tworzą się torbiele w piersiach, powinny jej unikać, gdyż może sprzyjać ich powstawaniu. Kawy nie powinno się używać podczas ciąży oraz karmienia piersią. Badania przeprowadzone na uniwersytecie Johna Hopkinsa wykazały, że kobiety wypijające ponad 3 filiżanki kawy dziennie o 25% zmniejszają swoją szansę zajścia w ciążę. Kawa może również zwiększyć ryzyko poronienia i jej nadużywanie wiąże się z występowaniem wrodzonych wad rozwojowych u noworodków.

Na plantacjach kawy stosuje się obecnie około 170 różnych pestycydów. W USA zabronione jest używanie 76 spośród nich, gdyż są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi (nie tylko dla osób pijących kawę, ale również zatrudnionych na plantacjach).

Spróbuj od czasu do czasu nie pić kawy przez tydzień.

 

Herbata

Herbata zawiera znaczną ilość kofeiny (herbata zielona ma jej mniej niż czarna), która nie jest zdrowa, gdy spożywana jest w dużych ilościach.

Herbata ma właściwości rozpuszczalnika, który rozkłada kwasy tłuszczowe, szczególnie gdy wypijana jest po pokarmach bardzo tłustych. Zmniejsza ona ryzyko rozwoju chorób tętnic. Herbata zawiera również teofilinę, która pobudza czynność serca, rozszerza drogi oddechowe i wspomaga oddychanie u osób z astmą oskrzelową. Ma działanie ochronne na zęby, chociaż gdy jest często pita, może powodować ich przebarwienia. Zarówno herbata zielona, jak i czarna chronią przed próchnicą zębów, hamując wzrost bakterii z grupy Streptococcus mutans, która odpowiedzialna jest za powstawanie płytki nazębnej. Herbata jest również tradycyjnym środkiem w przypadku alergii, miażdżycy tętnic, depresji, biegunek, zakażenia układu pokarmowego, czerwonki bakteryjnej, zmęczenia, kaca, wysokiego stężenia cholesterolu we krwi, migren i szkorbutu.

Nadużywanie herbaty może doprowadzić do zaniku chi.

Nadmiar herbaty osłabia funkcjonowanie nerek i żołądka i może wywoływać zaparcia, a nawet owrzodzenia. Tanina zawarta w herbacie jest łagodnym środkiem podrażniającym błonę śluzową przewodu pokarmowego, stąd może powodować gorsze wchłanianie cynku i manganu.

 

Odstawianie kofeiny

Kiedy odstawiasz kofeinę, rób to stopniowo, unikniesz wtedy objawów związanych z odstawianiem, takich jak ból głowy, letarg, nudności, wymioty, depresja czy rozdrażnienie. Jeśli przerwiesz gwałtownie, objawy towarzyszące odstawieniu wystąpią po 12—18 godzinach od wypicia ostatniej filiżanki. Staraj się odstawiać kofeinę powoli, pijąc w ciągu tygodnia o jedną filiżankę dziennie mniej.

Innym dobrym substytutem kawy jest ostrokrzew paragwajski. Zawiera on mateinę, substancję podobną do kofeiny, która jednak nie ma tylu działań ubocznych. Ostrokrzew paragwajski jest łagodnym środkiem pobudzającym, nie uzależnia, zawiera dużo substancji odżywczych i nie powoduje występowania lęku i bezsenności.

Innym rozwiązaniem jest zielona herbata, która zawiera znacznie mniej kofeiny i wykazuje inne korzystne dla zdrowia działania. Naukowcy donoszą, że zielona herbata ma silne właściwości antyoksydacyjne, większe niż witamina C lub E. Systematyczne picie zielonej herbaty może zapobiec występowaniu raka, chorób układu sercowo-naczyniowego i chorób wątroby. Delikatnie poprawia też nastrój.

 

Leczenie ziołami

Do ziół, które warto używać, by zwiększyć swą energię i oczyścić umysł, należą:

 • Korzeń żeń-szenia pomaga organizmowi przystosować, się do stresu. Działa odżywczo na nadnercza, nasila czujność, zarówno fizyczną, jak i umysłową.
 • Miłorząb dwuklapowy poprawia krążenie, przez co zwiększa zdolność czuwania.
 • Pokrzywa zwyczajna pomaga naprawić uszkodzenia w obrębie przewodu pokarmowego, wywołane nadmiernym spożywaniem kawy.

 

Odżywianie

Najlepszym sposobem zmniejszenia stresu jest wyeliminowanie z pożywienia substancji pobudzających, takich jak kawa i herbata. Ważnym pytaniem, które musisz sobie zadać, jest: Dlaczego używam środków pobudzających? Jeśli masz kłopoty z porannym wstawaniem, spróbuj wieczorem położyć się do łóżka godzinę wcześniej i zjedz treściwe śniadanie.

Poranna gimnastyka jest pierwszą czynnością, która zwiększy wytwarzanie endorfin i pomoże ci rozbudzić się i stać się czujnym.

Umiejętność głębokiego oddychania może również być dobrym sposobem pobudzenia pracy mózgu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s