Aktywności dla ludzi, którzy mają otwarte umysły i potrafią działać trochę inaczej, nie koniecznie ślepo powtarzając tradycje, lecz działając przede wszystkim w celu polepszania komunikacji, komfortu, atmosfery i dalszego życia w danej grupie społecznej.

Biorąc pod uwagę istotność rzeczy, działań i aktywności; jedzenie i aktywności związane z nim powinny być czymś pobocznym, gdyż aktualnie duża część społeczeństwa spożywa go w nadmiarze. W dzisiejszych czasach braki występują w innych sferach, które warto w tym czasie zaspokajać.

W święta niektórym może brakować wspólnych rodzinnych rozwojowych aktywności, tak aby wyzwolić kreatywność, podzielić się swoimi pomysłami, wiedzą lub zabłysnąć inteligencją w jakimś konstruktywnym działaniu.

Można spytać się wszystkich członków, jakie aktywności chcieliby wspólnie robić w święta. 

W święta lub inne dni wolne od pracy, aktywnościami, które mogłyby robić z nich czas bardziej wartościowy, mogłyby być działania, których nie robi się na co dzień, ale są istotne dla członków domu. Takie działania każdy z domowników mógłby zapisać na kartce (anonimowo lub imiennie) w święta mogłyby być czytane i następnie dyskutowane. Dyskusje na dany temat mogłyby odbywać się w dwójkach i trwać np. 2 minuty, tak aby dojść do wspólnych wniosków i podzielić się nimi jeżeli są tego warte.

Przykład: Warto będzie posprzątać w przedpokoju.

Wnioski z dyskusji: Jeden z dyskutujących podjął się to zrobić.

 

Mój pomysł, który można wdrożyć w święta lub inny czas wolny od pracy, polega na tym, że każdy z domowników ma za zadanie o czymś opowiedzieć przed wszystkimi uczestnikami.

Wypowiedź ta będzie miała na celu edukować, wzbudzić zainteresowanie, pobudzić do myślenia w jakiejś kwestii itp. Następnie po wypowiedzi danego uczestnika osoby biorące udział w spotkaniu mają około 2 minuty na to, aby rozmawiać w parach na temat, który przed chwilą usłyszeli. Jeżeli uczestnicy doszli do jakichś konstruktywnych wniosków, to po 2 minutach rozmów będą mogli podzielić się wyciągniętymi wnioskami lub planami.

Następnie, kolejna osoba (według ruchu wskazówek zegara) ma za zadanie wypowiedzieć się na jakiś temat i następuje zmiana w parach dyskutujących (zmiana w parach występuje po każdej wypowiedzi) po wypowiedzi jednego z uczestników.

Gdy każda osoba wypowie się, nastąpi przerwa w tej aktywności. Po przerwie około 10 minutowej nastąpi kolejna faza wypowiedzi, w tej samej formie, jednak osoby, które nie będą chciały, nie muszą już się wypowiadać, gdy zostanie jedna osoba chcąca wypowiadać się, może wypowiedzieć się 2 razy pod rząd (włączając w to formę dwójkowych rozmów), po czym aktywność będzie skończona.

Najlepiej aby najstarsi domownicy, lub ci którzy zarządzają domem wprowadzili taką aktywność, gdyż często przykład idzie od starszego pokolenia i to przede wszystkim oni zarządzają domem i w zakresie domowych aktywności to oni mają często najwięcej do powiedzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s