Profesor Ryszard Kozłowski wypowiada się na tematy takie jak: technologia procesowania węgla w złożu, węgiel brunatny i jego wykorzystanie, energia jądrowa, kwas huminowy, oczyszczające glinokrzemiany, technologia geotermalna.

6:20

My mamy w Polsce (jestem współautorem tej technologii) technologię procesowania węgla w złożu. Możemy poprzez procesowanie otrzymywać gaz syntezowy – surowiec do produkcji paliw płynnych, który jest mieszaniną tlenku węgla i wodoru. Gaz syntezowy wraz z parą wodną można podawać do turbin gazowo-parowych, które osiągają sprawność ponad 90%.

8:32

Węgiel brunatny jest najbardziej brudnym paliwem energetycznym.

9:22

Z jednej tony węgla brunatnego według Polskiej technologii możemy produkować 5 ton kwasu huminowego.

14:20

Byłem przedstawicielem energetycznym w projekcie europejskim i zgłosiłem się do kolegów z Niemiec z zapytaniem: Jaka jest główna przyczyna, że wy, mimo to, że olbrzymie pieniądze wyłożyliście na budowę energetyki jądrowej, wychodzicie z tego arsenału energetycznego. Odpowiedź była prosta, potwierdzona artykułem w zonen energy, pod tytułem uran will Knap – uran się kończy i rzeczywiście sprawdzałem to. Cały świat zużywa w tej chwili 79 kiloton paliwa jądrowego przy możliwościach kopalni rud uranu na poziomie 50 kiloton. Brak uranu jest podstawą, a poza tym kiedy przebywałem w Massachusetts Institute of Technology w USA i miałem okazję rozmawiać z atomistami, wszyscy powiedzieli mi: energetyka jądrowa jest dla produkcji plutonu, ona się nigdy nie zwraca.

23:35

Muszę państwu wytłumaczyć na czym polega wartość kwasu huminowego. Problemy mają kraje arabskie, gdyż na pisku trudno coś posadzić. Wiele miliardów dolarów poszło na próby rozsiewania nawozów sztucznych i wody, lecz wszystko to wsiąkało w piasek. Kwas huminowy wiąże cząstki piasku tworząc grudki, które zatrzymują wodę, a przepuszczają powietrze. Kwas huminowy tworzy się z węgla brunatnego. Możliwa jest pełna mineralizacja kwasu. To jest jedyny znany sposób, aby piaski zamienić na urodzajną ziemię.

24:48

Mamy technologię również Polską, opracowaną, która by oczyściła ziemie Polskie. Przez tyle lat wojny jednak te opady spalanego węgla kamiennego i brunatnego są na ziemi. Ziemię można oczyścić przy pomocy 2 glinokrzemianów, haloizydów. Mamy zasoby krzemianu glinu olbrzymie w Polsce, jedne z największych w świecie. Tę ziemię można użyźnić później kwasem huminowym.

30:20

W naszej technologii geotermalnej, jako źródło energii i ciepła możemy wykorzystać 50% otworów głębokich istniejących w Polsce, a mamy ich 6 tysięcy. W ten sposób zaoszczędzilibyśmy 90 miliardów złotych.

W drugim obiegu mogą przepływać nisko wrzące media na przykład benzeny czy amoniak, które wrą w temperaturze 60 stopni. W ten sposób część wody idzie przez wymiennik ciepła do ogrzewania, a druga część idzie do produkcji energii elektrycznej. Nie jest to trudna technologia. Przy istniejących 3 tysiącach otworów można by w okresie 2 lat wyeliminować spalanie węgla w 70 – 80 %.

Więcej na temat energii geotermalnej: https://www.facebook.com/PolskaGeotermalnaAsocjacja/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s